|
Tid og sted Søndag d. 31. oktober 2010 kl. 9.30 på Gunnar Nu Hansens Plads.
Start på marathontræningen Har du besluttet at løbe Copenhagen Marathon i 2011, skal du allerede nu til at planlægge din træning frem mod målet. Her kan du med fordel bruge Marathon Start Op som start på din maratontræning.
Du kan sagtens være med ... Også selvom du ikke træner til maraton. Marathon Start Op er et løb for alle, hvor det er muligt at følge fartholdere rundt i Fælledparken på 5, 10 eller 15 km. Du vælger distance undervejs.
Flot Nike løbevest til alle Inkluderet i prisen får alle deltagerne en flot løbevest fra Nike til en vejl. udsalgspris på 400 kr.
Start og mål Start- og målområde ved Idrætshuset på Gunnar Nu Hansens Plads. Der er mulighed for omklædning og bad på Østerbro Stadion.
Fartholdere De 5, 10 og 15 km kan løbes efter fartholdere. Der løbes i samme hastigheder som til fællestræningen. Fra 4:10 til 6:30 min/km med 10 sekunders interval. I alt 14 hold. Fartholderne er nemme at finde i startområdet - bare se efter de glade løbere med de orange balloner, hvor minut pr. km er påtrykt.
Præmier De tre hurtigste mænd og kvinder på hver distance modtager præmier fra Marathon Sport/Nike.
Rute Løbet foregår på en 5 km rute omkring Østerbro Stadion og Fælledparken, som du kan løbe 1, 2 eller 3 gange.
Se ruten her
Service Efter løbet er der varm drikkelse, en bolle, frugt samt væske til alle deltagere i målområdet.
Pris Det koster 270 kr. at deltage i Marathon Start Op. Inkluderet i prisen er en Nike Løbevest til en vejl. udsalgspris på 400 kr.Ved eftertilmelding på dagen tillægges et gebyr på 20 kr.
|
|
Tilmelding Online tilmelding: Tilmelding online skal ske senest kl. 18.00 dagen før afvikling af løbet.

Netbank-betaling: Betaling senest 7 dage før løbet på kontonummer: 9570 0008370230 (Danske Bank). Husk at anføre løb og deltagernavn (-e) under meddelelse. Anfør e-mail hvis du ønsker hurtig bekræftelse. Skriv ja tak til nyhedsbrev, hvis du ønsker diverse løbsformationer/ændringer tilsendt via e-mail fremover.
Marathon Sport Startnumre kan købes i Marathon Sport på Østerbrogade 19, Kbh. Ø eller Åboulevard 1, Kbh. V. fra d. 1. oktober og indtil fredag d. 29. oktober kl. 18.00.
Eftertilmelding Det er muligt at eftertilmelde sig Marathon Start Op i start- og målområdet på løbsdagen fra kl. 08.00. Bemærk der tillægges et gebyr på 20 kr. ved eftertilmelding på dagen.
Deltagerliste Umiddelbart efter tilmelding kan I se jeres navn på deltagerlisten. Se deltagerlisten her
Modtagelse af startnumre Ca. en uge før løbet modtager I startnumre til løbet med posten.
Ved online tilmelding de sidste dage op til løbet kan startnumre afhentes i informationen i start- og målområdet på løbsdagen fra kl. 08.00
Brochure Brochuren kan bestilles her eller downloades i pdf-format her
Resultatliste Resultatlisten kan ses her efter afviklingen af løbet.
RET TIL ÆNDRINGER FORBEHOLDES |